Reklama
 
Blog | Jiří Čeček

Veřejná beseda ČSSD aneb „Mluvte nám do toho!“

Včera jsem navštívil veřejnou debatu, která se konala v Domě kultury v Liberci. Přiznám se, že mě zaujalo téma „Mluvte nám do toho!“. Nedovedl jsem si totiž představit, jak to bude probíhat, protože motto v záhlaví nevyhnutelně asociuje nějakou formu diskuse, tedy že obě zúčastněné strany (politici a občané) jsou ochotni si naslouchat a výměnou názorů se navzájem obohacovat.

 

Mé skeptické obavy se naplnily. Obohacováni byli pouze posluchači a to proslovy a přednáškami přítomných politiků. Diskuse se nekonala. Otázky mohli návštěvníci napsat na lístečky, které byly doručeny hejtmanovi Libereckého kraje, který moderoval toto setkání a zároveň rozhodoval o tom, které otázky budou zodpovězeny. Přiznám se rovněž, a to raději hned na začátku, že pro mě témata důchodové a zdravotnické reformy nebyly tou prioritní motivací k návštěvě této akce. Spíše jsem byl zvědavý, zdali se liberečtí voliči ČSSD přijdou zeptat nejvyšších představitelů strany na jejich stanovisko k situaci místních představitelů sociální demokracie

A oni přišli. Že na svoje otázky obdrží stěží uspokojivé odpovědi, tušili mnozí z nich zřejmě také. V rámci objektivity musím uvést, že jednu takovou „ožehavou“ otázku, zřejmě zástupně za všechny ostatní, hejtman přečetl a hned na ni i sám odpověděl. Jeho odpověď byla nejen naprosto neuspokojující, ale vzbudila v sále u části přítomných hlasité projevy nevole a snahu právě o tomto tématu diskutovat. Hejtman ale nic takového nepřipustil a raději se vrátil k bezpečnějšímu tématu důchodové reformy a systému lístečků s písemnými dotazy.

Část nespokojených občanů začala opouštět sál s poznámkami, že takhle to přeci nemá žádný smysl. Byli upozorněni, že nyní se čtou písemné dotazy a na ústní dotazy řada ještě přijde.
Ve svém rozhodnutí toto představení předčasně opustit, se ale většina z nich nenechala zviklat. Jejich vyhodnocení situace se ukázalo posléze jako správné, neboť na ústně vyslovené dotazy sice skutečně došlo, ale cca 150 přítomným posluchačům bylo umožněno položit, slovy, „ tři dotazy“. Ano čtete dobře, ne poslední tři dotazy, nýbrž celkem tři dotazy…
Kladu tedy otázku, jak chce sociální demokracie vyhrát příští volby; a to jak na krajské, tak nakonec i na republikové úrovni?

Reklama

Odpovím si snadno sám, při takovémto přístupu k voličům, především těžko. Při komunálních a v podstatě i krajských volbách je to ještě poměrně jednoduché – lidé se většinou znají, mnohdy i osobně, a tak není pro občana příliš těžké se pro někoho rozhodnout. To se ukázalo například při posledních komunálních volbách. V mnoha městech a obcích celé České republiky se dostali do zastupitelstev noví, skandály nezatížení kandidáti. Voliči v Liberci jistě nezapomenou na způsob, jakým se liberecká ČSSD zbavila  svého koaličního partnera a vítěze komunálních voleb, aby sama následně za tiché podpory místní ODS obsadila primátorské křeslo a dostala se k moci. Cena, kterou za to zaplatí je vysoká.

Napadá mě v této souvislosti, zdali vsadil Bohuslav Sobotka na dobrého koně. Liberecká ČSSD ztratila totiž u velké části svých voličů jarními událostmi na radnici i zbytkový kredit důvěryhodnosti a je tedy víc než pravděpodobné, že to může poškodit stranu i při krajských a parlamentních volbách. Sobotka se ve svém krátkém vyjádření k situaci v Liberci pokusil sice mezi řádky naznačit, že nedávné skutky jeho místních spolustraníků nebyly zřejmě úplně košér, ale nemohu se zbavit dojmu, že zřetelnější distance k dubnovým událostem a místní organizaci by byla více na místě. Vyslovil totiž přesvědčení, že místní politici mají v následujícím období dost času přesvědčit občany o poctivosti svého konání a že pokud vyhrají krajské volby, bude s jejich prací spokojen… Tuto větu mohli správně dešifrovat ovšem pouze ti, kteří znají jeho postoj k událostem  při sesazování zastupitelů Změny pro Liberec z pozic na radnici.

Ostentativní demonstrování jednoty, tak jak je často zažíváme i mezi úhlavními nepřáteli v rámci jedné strany, je nejen nepřesvědčivé, ale přesvědčuje naopak každého jen trochu svéprávně myslícího občana o tom, jak je chování politiků účelové a volič je neustále mystifikován. To je myslím i poselství, které si z této „debaty“ odnesl nejeden návštěvník.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama